Augustów położony jest na skraju Puszczy Augustowskiej, nad jeziorami Neckiem i Białym oraz rzeką Nettą. W pobliżu jeziora: Rospuda (do którego wpada rzeka Rospuda), Sajno, Studzieniczne, Kalejty. Nieco dalej w kierunku Suwałk jezioro Wigry i Wigierski Park Narodowy, a wzdłuż doliny Biebrzy Biebrzański Park Narodowy. Na północ od Suwałk Suwalski Park Krajobrazowy - malownicze jeziora wśród porośniętych lasem wysokich wzgórz o stromych zboczach.

Augustów latem oferuje liczne atrakcje: dwa tereny plażowe nad Neckiem, wyciąg nart wodnych, wypożyczalnie sprzętu pływającego, port statków pływających po jeziorach i Kanale Augustowskim oraz przystań gondol i katamaranów. Czas można też spędzać na miejskiej krytej pływalni lub w licznych barach, restauracjach, pizzeriach. Tu znajdziesz informację o licznych letnich imprezach rozrywkowych.

Przez Necko i Nettę przebiega Kanał Augustowski - piękny, a przy tym zabytkowy szlak wodny łączący Biebrzę z Niemnem na Białorusi. Biegnie on częściowo rzekami Nettą i Czarną Hańczą. Prowadzi też przez szereg jezior: Necko, Białe, Studzieniczne, Paniewo, Mikaszewo, a jezioro Serwy zapewnia zasilanie kanału w wodę w jego najwyższym punkcie. Rzeka Czarna Hańcza i Kanał Augustowski stanowią jedną z najpiękniejszych w Polsce tras spływów kajakowych.

Ze wzgórz północnej Suwalszczyzny płynie rzeka Rospuda - w górnym biegu rwąca niczym górski strumień, w dolnym leniwie płynąca przez rozlewiska w dol. Rospudy. Spływ kajakowy Rospudą jest nieco trudniejszy w górnym biegu, ale także bardzo piękny. Można też popłynąć kajakiem puszczańską rzeczką Blizną wpadającą do Rospudy nieco powyżej jeziora Rospuda.

Puszcza Augustowska to jeden z największych obszarów leśnych w Polsce. Jest bardzo zróżnicowana - obok suchych lasów sosnowych są tu ciemne lasy świerkowe, lasy liściaste i mieszane, ostępy podmokłe i bagienne. Szereg rezerwatów przyrody chroni ocalałe fragmenty pierwotnego lasu. W puszczy napotkamy też miejsca pamięci po powstańcach z czasów zaborów i partyzantach II Wojny Światowej. Latem i jesienią można w puszczy zbierać poziomki, czarne jagody, borówki, jeżyny, grzyby.

Augustów warto odwiedzić o każdej porze roku. Wiosną i jesienią turystów mniej, pogoda zwykle dobra, od połowy maja doskonała pora na spływy, a jesienią na grzybobrania. Zimą, gdy spadnie śnieg, doskonałe tereny do uprawiania narciarstwa biegowego.